In Fire Forged - dotaz

Chcete detailně rozebírat dění v knihách.
-- Sekce obsahuje SPOILERY --

In Fire Forged - dotaz

Příspěvekod Geser » 24 zář 2015, 08:24

Teprve nyní jsem se dostal k této antologii (protože HH povídky většinou moc nemusím), a na něco jsem narazil. V povídce od Timothyho Zahna je hned na její první stránce text, kde popisuje LRH "On the other hand were the vast majority of the people themselves, the poor and disenfranchised and demoralized. They were the ones who took their dole..."
Dávkaři byli zbaveni v LRH volebního práva? Nebo podle významu termínu prostě zbaveni podílu na moci ve svém životním prostoru? Víme, že pro Legislativce právě právo mas volit představovalo způsob jak legitimizovat své vládnutí. Tedy předáci zajistili, že sídliště volila "správně", a sociální programy něco sílbeně vychrlily. Celý DuQuesneho plán začal, protože tu mašinérii museli krmit. Ani v LHR během vlády Výboru mi to nedává moc smysl, Saint-Just i Pierre pořád vzdychali, jak jsou jenom oběti davu a veřejného mínění (jízda na neosedlaném tygrovi byl myslím příměr), a LRH měla superrovnostářskou rétoriku. Sice chápu, že to tam muselo být jenom formální právo, ale přesto pochybuju, že by si ho ta hydra, ten dav, ten Lid dal vzít.

Něco mi uniklo, nebo to je jenom alibismus autora morálně oddělit běžného Haveňana od sviňáren vládnutí Výboru?
Je to prkotina, ale vzhledem k tomu, že i povídky jsou prostě kánon (takže máme pradávnou vyhynulou mimozemskou civilizaci aj), tak mě to velmi zajímá.
Opakujte po mně: Mantichorská rozvědka nepoužívá násilné metody získávání informací.
Geser
Člen Fanklubu

Re: In Fire Forged - dotaz

Příspěvekod Dragon Lord » 25 zář 2015, 11:19

Geser píše:Teprve nyní jsem se dostal k této antologii (protože HH povídky většinou moc nemusím), a na něco jsem narazil. V povídce od Timothyho Zahna je hned na její první stránce text, kde popisuje LRH "On the other hand were the vast majority of the people themselves, the poor and disenfranchised and demoralized. They were the ones who took their dole..."
Dávkaři byli zbaveni v LRH volebního práva? Nebo podle významu termínu prostě zbaveni podílu na moci ve svém životním prostoru? Víme, že pro Legislativce právě právo mas volit představovalo způsob jak legitimizovat své vládnutí. Tedy předáci zajistili, že sídliště volila "správně", a sociální programy něco sílbeně vychrlily. Celý DuQuesneho plán začal, protože tu mašinérii museli krmit. Ani v LHR během vlády Výboru mi to nedává moc smysl, Saint-Just i Pierre pořád vzdychali, jak jsou jenom oběti davu a veřejného mínění (jízda na neosedlaném tygrovi byl myslím příměr), a LRH měla superrovnostářskou rétoriku. Sice chápu, že to tam muselo být jenom formální právo, ale přesto pochybuju, že by si ho ta hydra, ten dav, ten Lid dal vzít.

Něco mi uniklo, nebo to je jenom alibismus autora morálně oddělit běžného Haveňana od sviňáren vládnutí Výboru?
Je to prkotina, ale vzhledem k tomu, že i povídky jsou prostě kánon (takže máme pradávnou vyhynulou mimozemskou civilizaci aj), tak mě to velmi zajímá.

Eh, neber to tak doslovně. "disenfranchised" je slovo které se hodně skloňuje v americké levicové rétorice a označuje ty (domněle) utiskované chudáčky, nebo jak bychom řekli v našich krajích, "proletáře".

Pravděpodobně se tady jedná o nějaký politický konflikt; David je hardcore republikán, nemá moc vysoké mínění o lidech na dávkách a Haven je jasnou metaforou kam může (podle něj) zdegenerovat demokracie která není silně orientovaná na ochranu ústavních principů a suverenity jednotlivce. Třeba takový Eric Flint je oproti tomu otevřený Marxista, takže píše o hrdinných utiskovaných dávkařích, a z tohohle útržku se domnívám, že Timothy bude blíž jemu než Davidovi.

Otázka toho kdo nese zodpovědnost za stav Lidové Republiky Haven je komplikovanější. Řekl bych že kdyby ses zeptal Davida, tak ti řekne že samotný systém je špatný, protože nedává jednotlivým lidem možnost ho změnit a zákonitě sklouzne do tohohle stavu, a každý má teda svůj díl odpovědnosti. Optikou třídního boje jsou ale jednoznačně na vině Legislativci, takže někdo jiný může malovat dávkaře jako nebohé oběti spiknutí.
An ancient Earth general once said:
Never, ever, ever, ever give up Winston Church Hill.
I never quite got that hill metaphor.
Dragon Lord
Člen Fanklubu

Příspěvekod Geser » 25 zář 2015, 11:31

Jo, tak podobně jsem si to myslel. A Flintovy HH příspěvky nemusím přesně z těch důvodů... Ale dokud to je v režimu "Cachat si myslí, že mít takové drahé židle je hnus, protože by nakrmily ve slumu Nouveau Paris stovky rodin", tak je to ještě pochopitelný. Problémy nastávají, když nějakej postoj zaujme právě vypravěč, jako i tady.

Proto mi to nesedělo do toho Davidova popisu LRH jako ochlokracie.

Díky.
Opakujte po mně: Mantichorská rozvědka nepoužívá násilné metody získávání informací.
Geser
Člen Fanklubu

Příspěvekod Johnak » 26 zář 2015, 19:30

Co jsem já pochopil, Zahn je politicky možná i blíž k Davidovi, ale nevím, veřejně své politické preference nereprezentuje.

Myslím ale, že z jednoho slova se nedá moc určit jeho politický postoj. Spíš je to možný příklad špatně zvoleného slova. Zároveň nevíme, jestli tuhle pasáž nepsal zrovna Tom Pope, který Zahnovi ty texty piluje stran HH reálií. Osobně to vidím spíš na špatně zvolené slovo než cokoliv hlubšího.
When in doubt, nuke 'em!
Johnak
Autor Obsahu

Příspěvekod Geser » 26 zář 2015, 23:43

V českém překladu je koukám rovnou "zbavených volebního práva".
Geser
Člen Fanklubu

Zpět na Romány