Festival AFO v Olomouci a zvláštní hosté

Rádi byste upozornili na blížící se con, nebo jen chcete zorganizovat nějaké setkání s ostatními uživateli? Zde máte možnost.

Festival AFO v Olomouci a zvláštní hosté

Příspěvekod PhanTom » 08 dub 2015, 23:35

Hojte lidičky!

V poslední době jsem nějak extrémně neaktivní, ale aktuálně se vyskytla jedna záležitost, u které jsem usoudil, že by určitě stálo za to se o ni podělit - dost možná by tu o ni mohl být zájem... je to sice trochu na poslední chvíli, ale říkám si lepší pozdě, než nikdy.
Já sám jsem se to dověděl až dneska a zpráva samotná je doslova včerejší. Takže:

Během příštího týdne proběhne v Olomouci tradiční festival populárně vědeckých dokumentů a popularizátorů vědy Academia Film Olomouc. Je to sice trochu jinej typ akce, než které se tu obvykle probírají, ale na druhou stranu je mezi námi povážlivě vysokoškoláků a nadšenců, nebo aktivních praktikantů a pracovníků v oblasti vědy (a někteří z nás to do Olmu nemají tak daleko), takže soudím, že odezvu by si tu taková akce našla. Já sám se tam budu vyskytovat naprosto určitě, jednak protože tam studuju a mimo to se taky trochu podílím na realizaci (letos jsem pokročil od psaní anotací pro katalog k překladu a psaní titulků).

Co mě promptnulo byla následující zpráva:
Zvláštními hosty letošního (jubilejního 50.) ročníku budou Lawrence Krauss a Richard Dawkins. Oba dva zaráz!

Pro ty z vás, kterým tihle dva pánové nic neříkají:
Lawrence Krauss je teoretický fyzik z Arizona State University, oblíbený popularizátor vědy, racionálního a kritického uvažování. V současnosti boduje jeho kosmologická práce A Universe from Nothing, teorie o evoluci vesmíru, která se mimo jiné pouští do křížku s otázkami existence Boha. Mimo toho je taky aktivní geek a s oblibou nosí oblek v kombinaci s konverskama (o titulu "doktor" jaksi nemluvě...) a na AFO si letos přiveze samostatnou přednášku o vědě a Star Treku.

Richard Dawkins je evoluční biolog z Oxfordu, který se zabývá evolucí v souvislosti s genetikou a je (trochu neblaze) proslulý jako otevřený kritik náboženství a propagátor ateismu. Tohle hořlavé téma ho v podstatě svedlo dohromady k otevřenější veřejné spolupráci s Kraussem, který je obecně decentnější a argumentuje víc s nadhledem, zatímco Dawkins si často nebere servítky a řeže klidně až na kost.

V roce 2013 jejich spolupráce vyvrcholila dokumentárním filmem The Unbelievers, svého druhu pokus o jakýsi obecný společenský manifest a coming-out ateismu a racionality ve světě (především USA a Británie), kde se regulerní ateismus pořád bere jako něco na způsob úchylky.

Dobré ukázkové "seznamovací" video si můžete zkouknout například TADY.

Lawrence Krauss se zůčastnil festivalu AFO už vloni se svojí přednáškou k A Universe from Nothing, kterou pak doplnila i projekce Unbelieverů a navazující diskuze a slíbil, že na letošní ročník ukecá k účasti i kolegu Dawkinse. A nakonec se zdá, že dokonce přijedou oba, což je (nebo spíš bude) poměrně bomba!
Mimo těch nábožensko-konfrontačních věcí (což je reálně jenom jedno téma z mnoha, byť to logicky budí nejvíc pozdvižení) obvykle diskutují o nesmírně široké a fantastické škále záležitostí z oblasti vědy, vesmíru a historie a po osobní účasti na Kraussovi minulý rok můžu zaručit, že to je prvotřídní záležitost, kterou stojí za to vidět, pokud by měl člověk trochu šanci.
Účast na AFU je zdarma, jen je potřeba se akreditovat a nechat si vystavit návštěvnickou kartičku. A na zvláštní hosty přijít s pořádným předstihem, vloni jsem se do kina nacpal mezi posledníma s frontou až za roh na ulici... :D Ale stálo to sakra za to!

A na závěr... ta věc, která mě reálně nakopla k myšlence hodit echo sem na fórum...
V té zprávě na webu AFO je další úžasná diskuze, ve které se setkávají Krauss a jeho někdejší lektor Noam Chomsky, člověk, který je pro řadu lidí (včetně některých mých vyučujících :) ) soudobý ekvivalent Einsteina v oblasti obecné filozofie a jazykovědy, kterou konkrétně pomohl přebourat od základů.
Silně doporučuju komukoliv, kdo by měl hodinku času na zabití, ať zkoukne přinejmenším úsek od 45. minuty do konce, kde se přejde od obecnějších věcí a lingvistiky k tématům společnosti, systémů, politiky a války, jak historickým, tak skrz naskrz aktuálním, jako Islámský stát, nebo Izrael a Netanjahu - právě tohle si myslím, že by tady mohlo najít extra zájem a odezvu. :wink:

Jinak mimochodem Noama Chomskyho jsme v Olomouci měli vloni na návštěvě taky, v rámci lingvistické konference. Pro lidi z naší katedry angloamerických studií to byla přinejmenším událost desetiletí. :D Dodneška to máme na webové nástěnce...
Let's go to Haven and give 'em hell!

Nudíte se? Pořiďte si stromovou kočku... nebo ysalamiriho.
PhanTom
Člen Fanklubu

Zpět na Srazy, akce a cony